Zasadnicze różnice między śrubą a wkrętem
Wkręty i śruby są łącznikami wykorzystywanymi zarówno w budownictwie i mechanice, lecz także w prywatnych mieszkaniach. Często okazują się niezbędne przy mocowaniu różnorodnych materiałów takich jak metal czy drewno. Zdarzają się sytuacje, w których śruby i wkręty mogą być stosowane zamiennie. Warto jednak znać najbardziej kluczowe różnice między nimi, ponieważ może się to okazać pomocne przy doborze prawidłowego elementu do konkretnego zadania.
Kształty łbów i rodzaj używanego materiału
Najbardziej podstawowym sposobem na rozróżnienie obu elementów jest porównanie kształtów ich łbów. Kluczową informacją jest to, że śruby posiadają zazwyczaj sześciokątne łby lub gniazda, jednak na rynku można także spotkać śruby o łbie grzybkowym, kulistym, a nawet śruby oczkowe. Warto zauważyć, że w przypadku śrub, łeb jest osobną bryłą i nie jest on wpuszczony w całą konstrukcję (sprawa wygląda dokładnie odwrotnie na przykład w budowie gwintów). Z kolei dla wkrętów charakterystyczne są łby z nacięciami. Najbardziej popularne pośród łbów wkrętów są te stożkowe walcowe oraz talerzykowe.
Śruby i wkręty można także rozróżniać pod kątem materiałów, do których są one używane. Do metali wykorzystuje się zazwyczaj łączniki gwintowe, a zatem śruby. W przypadku łączeń drewnianych oraz blachowkrętów, najlepiej sprawdzą się wkręty. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły.
Sposoby wkręcania
Klasyfikacji śrub i wkrętów można także dokonywać przyglądając się sposobom ich wkręcania. Wkręty są bowiem wyposażone w specjalne rowku, dzięki którym można wkręcać je z łatwością śrubokrętem. Można zatem założyć, że jeżeli dany element nie współpracuje ze śrubokrętem bez trudności, jest to zapewne śruba. Niestety także ten sposób rozróżniania nie jest pozbawiony niedomówień, a także wyjątków od reguły. Problematyczne w klasyfikacji okazują się bowiem klucze nasadowe, a także końcówki sześciokątne.
Zastanawiając się zatem co wybrać: śrubę czy wkręt, należy przede wszystkim przeanalizować się własnymi potrzebami oraz rodzajem łączonego materiału. Bez względu na to, który element się wybierze warto jednak zdecydować się na zakup wkrętów lub śrub zgodnych z wymaganymi normami. To daje bowiem zapewnienie o ich wytrzymałości oraz funkcjonalności. Opłacalnym okazuje się także przejrzenie pełnej oferty sprzedawcy w celu zapoznania się z dostępnymi rodzajami tych elementów co pozwoli na ich odpowiednie dopasowanie do swoich potrzeb.