Jakie druty stosuje się w pracach spawalniczych?
Spawanie jest najbardziej rozpowszechnioną metodą łączenia ze sobą różnych rodzajów metali. Wykonywanie spoin polega na rozgrzaniu materiału do temperatury topnienia i połączenie elementów w jednolitą całość. Elementem niezbędnym do przeprowadzenia tego procesu jest odpowiednie spoiwo, którego postać zależy od wybranej technologii spawania. W metodzie MIG/MAG jest nim drut spawalniczy. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze drutów do spawania?
Kryteria doboru drutu spawalniczego
Od jakości drutu spawalniczego zależy jakość i trwałość spoiny oraz bezpieczeństwo i wygoda pracy. Nic dziwnego zatem, że kryterium doboru drutu jest tak istotnym elementem całego procesu spawania. W warsztatach i firmach ślusarskich można spawać niemal wszystkie rodzaje metali żelaznych i nieżelaznych: żeliwo, rozmaite gatunki stali, a także aluminium i różne jego stopy, miedź oraz tytan. Wybór odpowiedniego drutu uzależniony jest od wielu czynników, ale głównym kryterium dopasowania jest rodzaj i grubość materiału, który ma być spawany. To do niego należy dobrać drut spawalniczy odpowiedni pod względem średnicy i gatunku.
Różne gatunki i średnice drutu w pracach spawalniczych
Drut spawalniczy podzielić można przede wszystkim ze względu na średnicę drutu. Ogólnie przyjmuje się, że im grubszy jest spawany materiał, tym średnica drutu też powinna być większa. Tylko takie działanie pozwala na zrobienie wysokiej jakości spoiny, bez konieczności wykonywania poprawek spawalniczych. Zastosowanie mniejszej średnicy oznacza większą gęstość i głębokość wtopienia. Do spawania blach o maksymalnej grubości 1 mm stosowany jest drut spawalniczy o średnicy 0,8 mm. Blachy o grubości 2 – 8 mm wymagają zastosowania drutu spawalniczego o średnicy 1,2 mm. Na jakość powstającej spoiny wpływa także gatunek drutu spawalniczego. Do najpopularniejszych gatunków drutu zaliczany jest drut SG2 oraz drut SG3. Drut SG2 ma uniwersalne zastosowanie. Drut SG3 ma zwiększoną zawartość składników, co pozwala uzyskać spoiny wytrzymałe i wolne od zanieczyszczeń.